2018 Festivals

2018 TÜRK ÇOCUK VE GENÇLİK BAYRAMI

BİRLEŞTİRİLMİŞ

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

İLE  

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI


RESİM YARIŞMASI DERECELERİ

  • 5-7 yaş gurubu
    • 1. Nazlı Geklik – AAKM Atatürk Okulu
    • 2. Ata Alca – Seven Hills Türk Okulu
    • 3. Tulay Sallan – Lidcombe Türk Okulu
  • 8-10 yaş gurubu
    • 1. Tolga Ağca – Seven Hills Türk Okulu
    • 2. Lara Pilavcı – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Okulu
    • 3. Aylin Köse – Eastlakes Cumartesi Türk Okulu
  • 11-13 yaş gurubu
    • 1. Damla Alca – Seven Hills Türk Okulu
    • 2. Hazla Edebak – Marrickville Türk Okulu
    • 3. Rojda Özün – Matraville Cumartesi Türk Okulu

ATATÜRK KOŞUSU DERECELERİ 

Cinsiyet Yaş Grubu Mesafe  Dereceler
Bayan 6 – 8 100 metre  1. Beren Daban 18:60

2. Viktorya Tükel 18:72

3. Talia İşler 19:03

9 – 11 100 metre  1. Rojda Özün 17:00

2. Ayla Kadri 17:60

3. Damla Alca 18:00

12 – 14 100 metre 1. Aleida Toprak

2. Aleyna Tufanoğlu

3. Kayla Hasankani

12 – 14 400 metre  1. Aleida Toprak 1:28:30

2. Aleyna Tufanoğlu 1:33:24

 

Cinsiyet Yaş Grubu Mesafe  Dereceler
Bay 6 – 8 100 metre  1. Burak İşler 17:00

2. Ekin Bolat 17:60

3. Destan Kahveci 19:00

9 – 11 100 metre  1. Taylan Ali 16:20

2. Koray Albayır 17:00

3. Kayra Doğan 17:34

12 – 14 100 metre 1. Alpay Albayır 15:88

2. Teoman Ozbakır 16:60

3. Koray Bayramoglu 17:34

12 – 14 400 metre  1. Alpay Albayır 1:19:18

FESTIVAL VIDEOS

Part 1

Part 2

Part 3


FESTIVAL PHOTOS

Facebook Fotoğraf Albümü


FESTİVAL PROGRAMI

10:00   Opening & Schools march with flags

10:30   Acknowledgment of Country, one minutes silence, Australian National Anthem, Turkish National Anthem, Turkish Students Oath

10:40   Opening Speech by Ayşe Şirikçi & Berkan Su

10:45   Speech – Mr Melih Karalar, Sydney Consul General of Turkish Republic

10:50   Speech – İlkay Yusuf, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Turkish Republic of Northern Cyprus

10:55   Speech – The Hon. Ray Williams M.P., MURP(Curtin)

11:00   Speech – Mr Luke Aquinas Foley, MP

11:05   Speech – Mr. Greg Cummings Mayor of Cumberland Council

11:10   Speech – Ms Sera Yilmaz Councillor Fairfield City Council

11:15   School’s collective song performance

11:25   Northern Cyprus Turkish Folklore Dance Show

11:30   Atatürk School Songs and Dance Show

11:45   Lidcombe, Seven Hills, Marrickville West Turkish Schools Collective Songs Show

12:00   Matraville Turkish Schools Songs Show

12:10   Northern Cyprus Turkish Folklore Dance Show

12:15   Eastlakes Turkish Schools Songs Show

12:20   Köprü Theatre Company Show

12:30   Ozi Abla Children’s Show

12:45   Austolian Dance Company Folk Dancing Show

13:00   Double Impact Taekwando Show

13:00   Atatürk Running Competitions Starts

14:00   Students Drawing Competition Awards

14:15   Atatürk Running Competitions Awards

15:00   Closure




23 NİSAN 2018 * ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI
CUMARTESİ TÜRK OKULLARI RESİM YARIŞMASI


23 APRIL 2018 * TURKISH NATIONAL SOVEREIGNITY AND CHILDRE’S DAY FESTIVAL
TURKISH COMMUNITY LANGUAGE SCHOOLS PAINTING COMPETITION